Podziel się!

Na opakowaniu tej szczoteczki (rzecz jasna biodegradowalnym :)) znajduje się hasło „Małe decyzje zmieniają świat”. To bardzo trafne i skłaniające do myślenia zdanie. Czy sięgając codziennie po plastikową szczoteczkę myślisz o tym, że będzie się rozkładać przez 500 lat? Myślisz o wszystkich zużytych szczoteczkach do zębów, które po Tobie zostaną? Biorąc pod uwagę, że szczoteczkę do zębów zmieniasz średnio co 3 miesiące, to oznacza, że w ciągu roku zużywasz 4 szczoteczki. Każda z nich będzie rozkładać się przez ok 500 lat!

A kiedy już myjesz zęby, czy myślisz o włóknach poliwęglanowych zawierających BISFENOL A (BPA)?

No właśnie – BISFENOL A…a co to takiego?

Odpowiedź raczej Ci się nie spodoba - Bisfenol A jest syntetyczną formą ksenoestrogenu i to trucizna, która towarzyszy nam od zawsze i jest prawie wszędzie, w każdym plastikowym produkcie. Jednak najbardziej szkodzi nam w określonych warunkach...

Tę substancję w 1891 r odkrył chemik, Rosjanin Aleksander Dianin. Już 40 lat później było jasne, że szkodzi – głównie naszemu układowi hormonalnemu. Koncerny nie zamierzały zrezygnować z produkcji z jej użyciem. Jest tania i wygodna. Dlatego BPA znajduje się w większości plastikowych produktów.

To właśnie z tego powodu zaczyna się ostatnio mówić głośno o rakotwórczym wpływie na zdrowie torebek, w których gotuje się ryż czy kasze. Kolejny świadomi konsumenci rezygnują z plastikowych torebek.

Najbardziej szkodzi noworodkom i małym dzieciom. Dlatego Komisja Europejska zakazała stosowania tej trucizny w procesie produkcji butelek dla dzieci.

Nadal jest obecna w zdecydowanej większości plastikowych produktów. Nie ma jej tylko w tych, na których znajdziemy informację BPA Free.

Jest z plastikowych butelkach, szczoteczkach do zębów i ….paragonach z kas fiskalnych. Dlatego to kasjerki z supermarketów, obok małych dzieci używających plastikowych butelek i gryzaków oraz amatorów szczoteczek do zębów z syntetycznym włosiem, są najbardziej narażone na jej działanie.

Groźne... szczoteczki

Do krwi najczęściej dostaje się właśnie z włosia szczoteczek - przez błony śluzowe.

Badania naukowe niezbicie dowodzą, że jej uwalnianie się powoduje kontakt z detergentem, wyższa temperatura i ugniatanie.

Brzmi znajomo? Mycie zębów z użyciem ciepłej wody i pasty do zębów to idealne warunki, by ta substancja przedostawała się do organizmu.

Impotencja, otyłość, zaburzenia hormonalne

A kiedy już się do niego dostanie? Zdaniem naukowców i wielu badań, odpowiedzi są jasne:

- działa podobnie do żeńskich hormonów płciowych, w konsekwencji prowadząc do otyłości, chorób tarczycy i impotencji u mężczyzn;

- u dziewczynek wywołuje przedwczesne dojrzewanie,

- zwiększa ryzyko zawału,

- ma działanie rakotwórcze, wywołuje zwłaszcza raka piersi i prostaty,

- wywołuje szereg zaburzeń, w tym neurobehawioralne, takie jak np. ADHD

Trudno uniknąć kontaktu z paragonami fiskalnymi, ale wymiana szczoteczki na ekologiczną, z włosiem bez BPA to już nic trudnego. Te szczoteczki są już ogólnodostępne i oferowane przez wielu producentów. Ich cena jest porównywalna do ceny zwykłej szczoteczki w drogeryjnej promocji. 

Warto zmienić szczoteczkę i zrobić to tak dla planety, jak dla własnego zdrowia.

Ja używam ekologicznej szczoteczki MOHANI, która nie tylko nie zawiera BPA, ale też powstała z bambusa, który – w przeciwieństwie do plastiku – nie rozkłada się przez 500 lat.

Bambus – idealny dla szczoteczki

Bambus zawiera naturalne substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Bambus nie gnije i do zachowania się w dobrej formie nie potrzebuje pestycydów. W składzie bambusa znajdziecie krzemionkę, sacharydy, flawonoidy, ramnozę, aminokwasy, białka, aminokwasy (tyrozyna, arginina, leucyna, histydyna) oraz wiele związków mineralnych.

Na szczególne uznanie zasługują zawarte w bambusie flawonoidy – naturalne antyoksydanty. Wzmacniają ścianki naczyń włosowatych, walczą z ich kruchością.

To z powodu działania antybakteryjnego puder bambusowy jest polecany do cery trądzikowej.

I co najważniejsze – bambusowa szczoteczka rozkłada się w ciągu 4-6, a nie 500 lat.

Wybierając idealną szczoteczkę zwracam uwagę na to, by jej włosie – tak jaka to użyte do produkcji szczoteczek MOHANI, było przyjazne weganom i nie zawierało BPA, dobrze czyściło zęby i przestrzenie międzyzębowe, nie podrażniając i nie rysując szkliwa.

Jak używać? Tu nie ma żadnego zaskoczenia bo szczoteczki bambusowej używa się tak, jak każdej innej szczoteczki. Najpierw trzeba zmoczyć włosie. Nałożyć odrobinę pasty i wyszczotkować zęby. Po użyciu dokładnie spłukać ciepłą wodą. Bambusowej szczoteczki lepiej nie zostawiać w mokrym kubku.

Taką szczoteczkę zmieniamy na nową co 3 miesiące - bez wyrzutów sumienia :)

Polecaną przeze mnie szczoteczkę znajdziesz TU - szczoteczka bambusowa Mohani - lub kopiując ten link - http://bit.ly/szczoteczka-bambusowa

Podziel się!

 

Zadaj sobie pytanie - jak bardzo dobry chcesz być, średnio dobry, całkiem dobry, bardzo dobry czy najlepszy w swojej branży? Jak mawia kultowa postać świata reklamy Paul Arden „Nieważne, jak dobry jesteś. Ważne, jak dobry chcesz być”. W swojej książce o tym samym tytule przekonuje, że ludzi sukcesu nie wyróżnia piękno, czar czy nadzwyczajny talent ale to, że od zawsze wiedzieli, że chcą być tu, gdzie się znaleźli.

Podziel się!

Czy wyobrażacie sobie, żeby zapalać świeczki do śniadania? Przygotowywać posiłek zawsze razem (z rodziną lub partnerem) a potem jeść go razem, ciesząc się chwilą? Duńczycy to potrafią i to oni wymyślili hygge (czyt. huga).

Hygge to licząca ponad 200 lat filozofia szczęścia, która szybko rozprzestrzeniła się na na całą Skandynawię. Od pewnego czasu to najlepiej sprzedający się duński towar eksportowy.

Do góry

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.