Nadchodzi era freelancera

Podziel się!

 

Zadaj sobie pytanie - jak bardzo dobry chcesz być, średnio dobry, całkiem dobry, bardzo dobry czy najlepszy w swojej branży? Jak mawia kultowa postać świata reklamy Paul Arden „Nieważne, jak dobry jesteś. Ważne, jak dobry chcesz być”. W swojej książce o tym samym tytule przekonuje, że ludzi sukcesu nie wyróżnia piękno, czar czy nadzwyczajny talent ale to, że od zawsze wiedzieli, że chcą być tu, gdzie się znaleźli.

Tak, jak Victoria Beckham już w szkole wiedziała, że „chce być znana, jak Persil Automatic”. Nie chciała być znana tak, jak George Michael czy jak Madonna, ale jak „persil automatic”. Paul Arden przekonuje, że za sukces odpowiada wysoko podnoszona poprzeczka. Stawianie sobie celów wyżej, niż – w auto ocenie - sięgają możliwości, cechuje ludzi sukcesu.

Za 75 proc. sukcesu odpowiadają zasoby energii i odpowiednio podnoszona poprzeczka. Jeśli tego nie posiadasz, możesz być już tylko sympatyczny.

Etat zabija sukces?

Na polskim rynku pracy od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się tymczasowe i kontraktowe umowy o pracę. Polacy coraz częściej świadomie i z własnej woli rezygnują z etatów. To zjawisko nosi miano „freelance economy” i polega na rosnącym odsetku pracowników zatrudnionych na podstawie pracy tymczasowej i kontraktowej. Porzucenie etatu na rzecz samozatrudnienia to świadomy wybór specjalistów. To, co kiedyś kojarzyło nam się z brakiem finansowej stabilizacji, ubezpieczenia zdrowotnego i składek ZUS, teraz jest odbierane jako stworzenie sobie elastycznych warunków, możliwość realizacji na polu zawodowym i lepszych zarobków. Coraz więcej organizacji działa w formule pracy projektowej, wymagającej od pracowników konkretnych kompetencji, ale tylko na czas trwania projektu. Na polskim rynku pracy mamy do czynienia z nowym trendem. Jak wynika z badań opublikowanych przez Hays Journal, Polska w tej kwestii upodabnia się do krajów zachodnich. Na zachodzie, w zależności od kraju, odsetek pracowników bez stałego miejsca zatrudnienia wynosi od 15 aż do 34 proc.

Kontrakting = rozwój

Jak mówi dyrektor dywizji Hays Response w Hays Poland* Marek Wróbel, tę tendencję można już dostrzec w większości branż. Do strategii zatrudnienia firmy podchodzą coraz elastyczniej, w szybkim dostępie do kompetencji dostrzegają korzyści tylko wtedy, gdy są im potrzebne. To pomaga firmom w zbudowaniu przewagi nad konkurencją. Wolnym strzelcom daje możliwość wyboru i zmiany firmy i wykonywanej pracy. Wolni strzelcy poznając metody działania różnych firm i organizacji, często działających w różnych sektorach rynku, a tym samym zyskują możliwość rozwijania swojej wiedzy.

Zdaniem Marka Wróbla plusem jest możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Praca tymczasowa czy kontraktowa pozwala na przykład pracować w jednym miejscu przez cały rok zarazem angażując się w kilka mniejszych projektów. To pozwala dostosować ilość czasu wolnego do swoich potrzeb. Najlepszym pozwala to na wyższe zarobki, niż na etacie.

To praca tymczasowa lub kontraktowa daje specjalistom elastyczność i różne możliwości rozwoju. Jednak nie jest rozwiązaniem dla każdego.

Freelancer musi funkcjonować jak przedsiębiorca – budować swoją markę na rynku i sprzedawać usługi. Musi też wypracować w sobie umiejętność planowania pracy i zarządzania swoimi finansami. Zatrudnienie tymczasowe daje też idealną okazję do sprawdzenia, czy specjalista i firma pasują do siebie i zyskują na tym obie strony.

Specjaliści prognozują nadejście ery freelancera!

W wielu firmach będą zmieniać się proporcje w zatrudnieniu pracowników stałych i tymczasowych, na korzyść grupy tych drugich. Kluczowe funkcje wciąż będą pełnić pracownicy zatrudnieni na stale. Freelancerzy będą przyjmować część ról, wymagających dziś zatrudnienia pracowników etatowych. Marek Wróbel zapowiada, że na rynku zostanie zachowana zdrowa równowaga. Jak przekonuje, rola freelancera nie jest dobra dla wszystkich, ta ścieżka kariery wymaga zmysłu przedsiębiorcy. Osobie nie będącej freelancerem trudno jest zrozumieć, że to efekty pracy, a nie czas spędzony w firmie, stanowią o jego realnej wartości. *Hays Poland Hays Poland jest firmą doradztwa personalnego należącą do międzynarodowej grupy Hays plc.

Komentarze  

# w koncu ludzkie podejscieAgnieszka 2017-05-01 11:51
freelancing jest dosc ryzykowny, ale to super szansa na work life balance ktora jest tylko promowana przez duze firmy a nic z tego nie wynika. Flexi work jest tez coraz bardziej na topie i dobrze, bo czy my naprawde musimy gnic w pracy cale dnie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# SuperAgnieszka 2017-05-01 12:02
Bardzo fajny wpis, sama uważam zawód freelancera za bardzo ciekawy! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ROWE system pracy dla freelanceraMałgosia 2017-05-01 12:38
Przede wszystkim freelance w Polsce skutecznie ograniczany jest niekorzystnymi przepisami podatkowymi i wysokim ZUSem. Warto zadać pytanie ile osób ma swój biznes i dodatkowo pracuje na etacie po to by mieć niższe składki.

Freelance nie jest też dla każdego - trzeba mieć dużą samodyscyplinę i być osobą zorganizowaną. Polecam system ROWE czyli results only work environment.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Do góry

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.