Oto hinduski sekret zdrowia - kurkumina i tumerony

Podziel się!

Zapalonych miłośników kurkumy łatwo poznać. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to żółta skóra na wewnętrznych częściach dłoni ;) A drugi? To jeszcze bardziej proste - to generalnie ludzie zdrowi. Przypadek? Nie! I nie przez przypadek Hindusi od 5 do 17 razy rzadziej (w zależności od płci i rodzaju choroby), niż mieszkańcy USA, zapadają na raka. Jeśli poznacie dowody naukowe na skuteczność zawartej w kurkumie leczniczej kurkuminy, Wy też pokochacie roślinę, która w pełni zasłużyła sobie, by być nazwaną „Złotem Indii”.

Moja ulubiona przyprawa - kurkuma

Kurkumę do swojej kuchni zaprosiłam w ubiegłym roku. Zainteresowałam się nią, kiedy dużo biegałam i cierpiałam na częste kontuzje. Usłyszałam wtedy o jej skutecznym leczniczym działaniu na stawy. Z czasem, kiedy przygotowywałam na potrzeby sklepu www.oceanzone.pl i na sklepowego bloga kolejne teksty dotyczące uzdrawiającej mocy kurkumy, przekonywałam się do niej coraz bardziej.

Efekt jest taki, że kurkuma to numer jeden wśród moich przypraw. Dodaję ją do kasz i ryżów. W mojej łazience stoi maseczka z kurkumą. Ekstrakt z kurkuminy mam w swojej domowej apteczne, a teraz nowość – w miejscowym zieleniaku trafiłam na świeży korzeń kurkumy. Dodaję go do świeżo wyciskanych soków. Przesadzam? Jeśli przyjrzycie się tym danym, zrozumiecie, że wcale nie.

Oto 7 powodów, dla których KURKUMA jest dla nas NIEZASTĄPIONA

1. Hindusi nie boją się raka.

Czy wiesz, że kobiety w Indiach 5 razy rzadziej, niż na Zachodzie, chorują na nowotwory piersi? Rak macicy zagraża im 9 razy mniej! Hindusi od 7 do 8 razy rzadziej chorują na raka pęcherza moczowego. Od 10 do 11 razy rzadziej dopada ich rak jelita, aż 14 razy rzadziej – czerniak. Do 9 razy mniej są narażeni na raka nerek i 17 razy rzadziej na raka płuc. Mężczyźni w Indiach aż 20 razy rzadziej cierpią na raka prostaty.

Pomaga zapobiegając - Doprowadza do procesu nazywanego apoptozą. To właśnie ten proces usuwa umarłe komórki. Gdyby nie zostały usunięte w organizmu, byłyby źródłem nowotworów. Chroni przed przerzutami. W skład kurkumy wchodzą żółte pigmenty, naturalne olejki eteryczne, turmenoromy, wszystkie razem mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Kurkumina ma zdolność wbudowywania się w błony komórkowe i stabilizowania ich struktury. Ta zdolność sprawia, że nasze komórki są wzmocnione i mniej podatne na infekcje a także transformację nowotworową.

Dr Ajal Goel i kurkuma

Profesor z Baylor Uniwersity Medical Centre w Dallas w USA dr Ajala Goel, autor książki „Kurkumina- odpowiedź natury na raka i inne przewlekłe choroby” to znany na całym świecie ze swoich badań nad kukumą amerykański specjalista hinduskiego pochodzenia.

Jego badania naukowe potwierdzają, że kurkumina ma wpływ na ponad 700 genów i oddziaływuje na ponad 100 różnych szlaków komórkowych. Stwierdzono wysoką skuteczność kurkuminy w leczeniu raka: piersi, płuc, jelita grubego, trzustki, wątroby, kości, czerniaka, szpiczaka mnogiego, nowotworów głowy i szyi.

Oto koktajl, który leczy raka Badacze dowiedli, że kurkumina pomaga przy nowotworach - pęcherzyka żółciowego, przewlekłej białaczce szpikowej, raku mózgu i chłoniaku.

Prowadzący wspólne badania nad kurkuminą naukowcu z Massachusets General Hospital Harwardu i opracowali przepis na skuteczny antyrakowy koktail na bazie kurkuminy. Na pierwszym miejscu w jego składzie jest kurkumina. Pozostałe składniki to kwas oleinowy sylibina (ostropest plamisty),EGCC (galusan epigallokatechiny) z zielonej herbat pozyskiwany z zielonej herbaty i cebuli kemferol, zawarty w nasionach lnu i roślinach strączkowych enterolakton, melatonina, resweratrol (czerwone winogrona, jagody) i ajurwedyjska Ashwaganda

Więcej informacji o wpływie kurkumy na nowotwory znajdziesz na blogu www.oceanzone.pl  kliknij TU

2. Przeciwzapalna kurkuma w starciu z COX-2

To tylko dane dotyczące nowotworów. Są też inne, które mówią o leczniczym wpływie kurkuminy na leczenie i zapobieganie chorobie Altzheimera, a także o jej sile, z którą niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Działa przeciwzapalnie na cały organizm na poziomie komórkowym, leczy też trądzik. Zdaniem naukowców kurkuma nie tylko walczy ze stanem zapalnym, ale też nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Na najczęściej występujący, wywołujący stan zapalny gen COX-2 kurkuma dzała, jak naturalny bufor.

Płukanki gardła z kurkumą pomagają przy zapaleniu gardła. Kurkuma pomaga też w zapaleniu oskrzeli i w cukrzycy.

3. Kurkuma na depresję i przeciw Altzheimerowi

To, że w Indiach jest najniższy na świecie odsetek zachorowalności na Alzheimera, to także zasługa kurkumy. Ten mechanizm też już udało się rozpracować naukowo. To możliwe, bo kurkuma bardzo zmniejsza tempo gromadzenie się beta-amyloidu. Beta amydol to substancja odpowiedzialnej za rozwój choroby. Ze skutecznością Prozacu leczy też depresję. Pozytywny wpływ można odczuć już po tygodniu regularnego stosowania.

Naukowcom udało im się dowieźć, że kurkumina stymuluje system immunologiczny. Ta substancja prowadzi do niszczenia białka, tworzącego złogi utrudniające organizmowi przewodzenie sygnałów nerwowych, które odpowiadają za skuteczną pamięć, dobry nastrój, zdolność do skupienia i koncentracji.

4. Kurkuma najlepsza na zapalenie stawów

Istnieją dowody na to, że to właśnie kurkuminy zawarte w kurkumie są najlepszą z możliwych formą zapobiegania i leczenia stanów zapalnych stawów. W badaniach naukowych prowadzonych na pacjentach z reumatoidalnym zapaleniem stawów podawanie kurkuminy przyniosło lepsze efekty, niż podawanie leków przeciwzapalnych. To jej silne działanie przeciwzapalne sprawia, że kurkuma powstrzymuje procesy zapalne w całym organizmie w tym nawet w układzie mięśniowo-szkieletowym,trawiennym. Leczy też zapalenia stawów, ścięgien, podagrę, artretyzm.

5. Oczyszcza wątrobę, leczy układ trawienny

Ma doskonałe właściwości antybiotyczne i przeciwzapalne pomagają w usuwaniu problemów trawiennych, leczeniu jelit, zapaleniu żołądka, pęcherzyka żółciowego. Kurkumina obniża poziom cholesterolu i glukozy, działa przeciwnowotworowo.

Pomaga przy problemach z drogami żółciowymi, przy kamicy żółciowej i zaburzeniach trawiennych. Skutecznie chroni wątrobę i wspomaga trawienie, ma działanie żółciotwórcze. Wiadomo już, że kurkuma oczyszcza wątrobę z toksyn. Polecana jest szczególnie osobom żyjącym w zanieczyszczonym środowisku. Zwiększa przepływ krwi przez wątrobę a przy tym stymuluje produkcję żółci, likwiduje istniejące kamienie żółciowe, zapobiega powstawaniu nowych. W hinduskiej medycynie ludowej kurkuma znana jest jako substancja oczyszczająca krew.

Polecana jest na wrzody żołądka i zespół jelita drażliwego. Leczy, zmniejszając ilość szkodliwych bakterii jelitowych. Znosi dolegliwości związane z nagromadzeniem śluzu.

6. „Złoto Indii” kocha kobiety

Hinduski skutecznie leczą nią endometriozę,mięśniaki macicy i cysty. Na kobiece narządy płciowe kurkuma działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, przecibólowo i antyoksydacyjnie. Redukuje złogi i zatory, a tym sposobem zwalcza obfite krwawienia i bolesne miesiączki.

7. Pomoc dla serca

Odżywia je serce, wspomagając układ krążenia, hamując powstawanie zakrzepów w naczyniach i obniżając poziom cholesterolu.

Siła kurkuminy

Naukowcy długo szukali źródła tego fenomenu i znaleźli go w zawartej w kurkumie kurkuminie. W kłączach kurkumy znajduje się aż 70 proc. skrobi, olejki lotne żywice. Lecznicze kurkuminoidy stanowią od 3-5 proc składu.

Na kurkuminoidy składa się głównie kurkumina (cyklokurkumina, demetoksykurkumina, bisdemetoksykurkumina). Najbardziej aktywną i skuteczną w leczeniu substancją jest właśnie wchodząca w skład kurkuminoidów – kurkumina.

A tumerony?

Kurkumina jest ważna, ale pamiętajmy, że kurkuma oprócz kurkuminy, zawiera ponad 200 składników aktywnych. Są wśród nich olejki lotne, białka, żywice, elemen, cyklokurkumin, calebin.

Pozbawiona kurkuminy kurkuma wciąż ma właściwości przeciwrakowe przeciwzapalne, ale – ale jest pobawiona wielu cennych substancji. Potwerdzają to badania zespołu Aggarwala z 2013 r.

Ważne są tumerony – substancje aktywne kurkumy, zawarte głównie w olejkach eterycznych kurkumy. To właśnie tumerony walczą z depresją i to ich pozytywne działanie można zauważyć już po tygodniu.

Tumerony mają przy okazji właściwości przeciwrakowe, aktyoksydacyjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. To one hamują poliferację komórek nerwowych w schorzeniach neurologicznych. W komórkach odpornościowych mózgu (mikroglejach), działają przeciwzapalnie. Z okrężnicy usuwają wywołujące stany zapalne karcynogeny.

Jeśli zależy Ci na działaniu tumeronów – to dla Ciebie ważne

Uważaj na preparaty ekstraktowane heksanem ,octanem metylu, acetonem lub metanolem. Podczas obróbki kurkuma traci dobroczynne substancje. Kurkuma z PUKKA (znajdziesz ją TU) powstaje według ciekawej, nowatorskiej a zarazem nie pozbawiającej jej działających synergicznie z nią żywic i olejków eterycznych (jak tumerony). Ekstrakty Wholistic zapewnia zachowanie wszystkich składników kurkumy. Nie jest tylko sproszkowaną kurkuminą. Do jego wytwarzania używa się całej rośliny a nie tylko sproszkowanego korzenia.

Metoda wholistic zachowuje: superkrytyczny CO2 ektrakt (związki rozpuszczalne w tłuszczach), nalewkę (związki rozpuszczalne w alkoholu) i napar (związki rozpuszczalne w wodzie. Jaka dawka kurkumy wystarczy? Wraz z popularnością kurkumy i liczbą nowych wydań periodyków poświęconych jej zadziwiającym właściwościom także w Polsce rośnie liczba firm, które oferują kurkumę świeżą, sproszkowaną i suplementy.

Aby zachować zdrowie trzeba codziennie zjadać minimum 6 mm korzenia kurkumy (Hindusi jedzą średnio gram kurkumy dziennie), minimum ćwierć łyżeczki sproszkowanej kurkumy lub łykać 800 mg wysokoskoncentrowanego (10:1 ekstraktu z korzenia kurkumy).

Oprócz preparatu z PUKKA (znajdziesz go TU), polecam ekstrakt z Kurkumy od Hanoju (Więcej TU). Przy wyborze preparatu warto znać różnicę między skutecznością proszku a wyciągu z kurkumy. Pamiętajmy, że wyciąg jest owocem ekstrakcji proszku roślinnego w gorącej wodzie, ale zawiera wyłącznie substancje rozpuszczalne w wodzie.

Ekstrakt zawiera więcej cennych substancji, które są skoncentrowane a dzięki temu - ekstrakt jest do 20 razy bardziej wydajny, niż proszek.

Dlatego wysoko skoncentrowany ekstrakt Hanoju to mój drugi faworyt.

3 pomysły na zdrowe wykorzystanie kurkumy

1.Shot powitalny z kurkumą

Przepis na ten shot z kurkumą opracowany przez szwedzkiego profesora Stiga Bengmarka znalazłam w Food Pharmacy – znalazla w bestsellerowej książce Liny Nertby Aurell & Mii Clase „Food Pharmacy”. Picie tego shota 1 lub 2 razy dziennie doskonale wzmocni twoją odporność i będzie działał przeciwzapalnie. Dodanie do shota pieprzu pobudza trawienie i poprawia przyswajanie kurkumy.

Baza to 100 ml dowolnego soku lub wody.

Pozostałe składniki:

- łyżka mielonej kurkumy,

- ćwierć łyżeczki mielonego czarnego pieprzu,

- łyżeczka mielonego cynamonu,

- szczypta mielonych goździków,

- łyżka oliwy z oliwek,

- łyżka soku z cytryny.

Wystarczy wymieszać i wypić.

Sok z marchwi i kurkumy

- 3 świeże marchewki,

- korzeń świeżej kurkumy wielkości ok 2 cm,

- plaster imbiru ok 1 cm,

- pół cytryny lub grejfrut bez skórki.

Wrzucam do wyciskarki, a potem piję

Maseczka z kurkumy

Tę maseczkę poleca na swoim blogu Anna Lewandowska.

Jak zapewnia promotora zdrowia, maseczka z dodatkiem kurkumy dodaje blasku, działa antyoksydacyjnie i antybakteryjnie.

Skutecznie rozjaśnia przebarwienia ale też widocznie spłyca blizny i zmarszczki.

Jak ją przygotować:

• łyżka mielonej kurkumy

• łyżka miodu

• łyżka jogurtu

• można dodać też kilka kropli soku z cytryny lub ulubione olejki

Składniki mieszamy aż do chwili, gdy otrzymamy masę o konsystencję gęstej pasty. Nakładamy ją na czystą skórę twarzy, na pół godziny.

UWAGA! Kurkuma mocno zabarwia skórę na żółto. Dlatego lepiej nie przygotowywać jej przed wyjściem z domu. Do nakładania jej na skórę warto użyć pędzelka.

O kurkumie przeczytasz też na blogu 0ceanzone - wpis znajdziesz TUTAJ

Komentarze  

# Na zapasBartek 2018-07-01 15:58
Czy można zrobić od razu więcej takiej mikstury na shoty na zapas i trzymać zamknięte w lodówce? Nie straci wtedy na wartości?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Do góry

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.